BbKRT avslöjar hela 2025-års bilden

WorldSBK:s mest efterlängtade nykomling på många år, bimota by Kawasaki Racing Team, höll sin säsongsöppning på Bimotas fabrikshuvudkontor i Rimini, torsdagen den 6 februari.

BbKRT-teamet avslöjade äntligen sin fullständiga offentliga bild för 2025 års FIM Superbike World Championship-säsong, med den banbrytande Bimota KB998 Rimini som visades i sin fullständiga tävlingsdesign för allra första gången.

Förutom den livfullt färgade maskinen visade laguppställningen från Storbritannien, Alex Lowes, och Italiens egen Axel Bassani upp sina nya körkläder i teamets slående nya färger.

På den specialdesignade scenen vid det italienska märkes hemfabrik samlades viktiga personer från BbKRT-teamet, Bimota och Kawasaki – tillsammans med alla dess partners, inklusive sport- och industrisamarbetspartners Motul, Showa och Square Bricks Offices – för att turas om att förklara fler detaljer om det övergripande projektet och visa upp ytterligare aspekter av den unika nya KB998 Rimini.

 

Mr. Shigemi Tanaka, ordförande och verkställande direktör för Bimota S.p.A, uttalade: "För att vara ärlig, idén om att delta i WorldSBK med en Bimota-kaross och en Kawasaki-motor hade funnits sedan Kawasaki och Bimota först började prata bakom stängda dörrar innan samarbetet offentliggjordes 2019. Tiden var kommen att ytterligare främja Bimotas filosofi och varumärke för världen, och WorldSBK var det självklara forumet för detta. 2023 producerade Bimota och Kawasaki gemensamt en prototyp som skulle bli basen för KB998 Rimini, och efter att ha fått en bra känsla av att köra den, gav vi grönt ljus, och här är vi idag. Genom att delta i WorldSBK med Bimota som BbKRT vill vi förmedla det historiska Bimota-varumärket, teknologin, arvet och filosofin till långvariga Bimota-fans. Vi vill att den yngre generationen med en ljus framtid inom vägbaneracing, och generationen som inte känner till Bimota, ska få veta om Bimota."

Mr. Pierluigi Marconi, verkställande direktör för Bimota, uttalade: "Idag är en riktigt spännande dag. Äntligen, efter många år, kan Bimota komma tillbaka till Superbike World Championship. Bara två veckor efter denna presentation av den nya motorcykeln och BbKRT-racingteamet kommer vi att starta det första racet. Som alla kan föreställa sig, var detta något som Bimota trodde kunde hända, men ingen kunde egentligen tro på det. Äntligen är det här. Det är otroligt. Dessutom kan vi återuppta vår 'gamla historia'. När vi började gjorde vi bara motorcyklar för uthållighetstävlingar. Vårt mål var att delta i tävlingar och sedan presentera motorcykeln för produktion. Sedan kunde vi sälja motorcyklarna så att varje kund kunde njuta av dem. Efter 50 år kan vi komma tillbaka till vår historia, med hjälp av Kawasaki och Provec-teamet. Det är så spännande."

Mr. Keiichi Morohara, Kawasaki Racing Planeringschef från Kawasaki Motors, Ltd., uttalade: "Tidigare har vi utvecklat allt internt. Och tidigare har vi lyckats uppnå den stora bedriften att vinna sex raka mästerskap. Nu är detta nya projekt verkligen en stor utmaning för oss. KB998 Rimini har en ståltubram, istället för vår aluminiumtvärbalksram. Men vi har redan kunnat bekräfta dess kapabilitet med Kawasaki-motorn och det elektroniska paketet. Vi är verkligen exalterade över denna nya riktning när det gäller chassiutveckling tack vare vårt samarbete med Bimota."

 

Mr. Steve Guttridge, Kawasaki Racing Planeringschef från Kawasaki Motors Europe, uttalade: "2025 är en milstolpe för Kawasaki med inte mindre än tre officiella förare i WorldSBK. BbKRT-projektet är ett djärvt och genomtänkt steg. När det gäller sportliga ambitioner är vårt naturliga mål att stå på pallen och vi fokuserar helt på att uppnå detta vid varje race. Men på en bredare skala är vi glada att samarbeta med Bimota för att ta tillbaka ett så berömt namn till WorldSBK-gallret och därigenom ge en global synlighet för detta ikoniska varumärke, vilket i slutändan kommer att belöna både nuvarande och nya Bimota-fans."

Mr. Guim Roda, Teamchef för Bimota by Kawasaki Racing Team, uttalade: "Vår fantastiska personal och infrastruktur som skapades för att vinna mästerskap finns fortfarande på plats. Likaså vår passion för utveckling och innovation. Med detta nya projekt tillför vi Bimotas designarv och otroliga tekniska kompetens – detta har potentialen att bli en vinnande kombination."

 

Alex Lowes uttalade: "Först och främst tycker jag att färgerna ser fantastiska ut för 2025! Jag är verkligen exalterad över att se vad Bimota och Kawasaki kan åstadkomma i år. Passionen och ansträngningen från hela teamet för att få detta nya projekt på plats har varit enorm, så jag uppskattar verkligen det. Från de första varven på hojen har jag känt mig bra, så mitt mål är att bygga vidare på 2024 och kämpa för de bästa resultaten möjliga."

 

Axel Bassani uttalade: "Idag visade vi den nya racerversionen av hojen, vårt nya team och allt. Det känns bra eftersom vi är hemma, nära där jag bor, så jag tycker att det är speciellt. Detta är ett helt nytt äventyr för alla, för Kawasaki, Bimota och för oss som förare. Hojens design är gammaldags men ändå med något nytt. Jag tror att alla kommer att gilla den nya designen väldigt mycket. Jag hoppas också kunna visa i tävlingarna att vi kan vara längst fram och ha möjlighet att gå riktigt långt med den här hojen. Vi vill göra bra lopp, bra resultat och njuta av allt tillsammans med teamet."